Skip to content
Bine aţi venit pe site-ul preturii sectorului Ciocana!
Campionatul copiilor la mini-fotbal

25 martie 2009

  La 22 martie 2009 s-a dat startul turului II (de primăvară) al Campionatului copiilor din sectorul Ciocana la mini - Pitches (mini - fotbal pe teren cu borturi).
  Campionatul este organizat şi desfăşurat de Pretura sectorului Ciocana, Clubul Sportiv "Steaua Ciocanei" cu susţinerea Direcţiei Generale Educaţie, Tineret şi Sport a Primăriei mun. Chişinău. Susţinerea informaţională este asigurată de Tipografia "Poliviz - Design" S.R.L. 
  În Campionat participă 15 echipe la categorii de vîrstă 10 - 12 ani şi 13 - 14 ani, din localităţile Tohatin, Coloniţa, Măgdăceşti, precum şi din diferite cartiere ale Chişinăului (Ciocana, Sculeni, Budeşti ş.a).
  După I-ul tur în grupa A lideri au devenit - echipele Clubului "Steaua Ciocanei", comunei Tohatin, comunei Coloniţa, iar în grupa B - echipele Clubului "Steaua Ciocanei", comunei Coloniţa, Liceului "George Călinescu".
  Competiţiile au loc pe terenul de mini-fotbal din bd. Mircea cel Bătrîn, 16 în zilele de sîmbătă şi duminică începînd cu orele 11.00.

Poze la subiect:





 
Debut la orice vîrstă

24 martie 2009

  La data de 20 martie 2009, ora 16.00, la Centrul de Cultură şi Artă "Ginta Latină" a avut loc a IX-a ediţie a concursului muzical-folcloric televizat "Debut la orice vîrstă".
  La concurs au participat şase debutanţi din diferite localităţi ale Republicii: Mariana Stănilă din satul Codrul Nou, raionul Teleneşti; surorile Anişoara şi Maria Ciobanu din satul Iargara, raionul Leova; Daniela Bîzgu din satul Coloniţa, mun. Chişinău; Ion Harea din oraşul Teleneşti şi Iulia Rotaru din sectorul Ciocana, mun. Chişinău.
  Juriul, în componenţa - Igor Goncearov - consul de onoare a Ambasadei republicii Estonă; Olga Goncearov - preşedintele Comunităţii minorităţilor naţionale din Republica Moldova; Oleg Baraliuc - compozitor, director general Î.S. de impresariat artistic "MoldArt Production"; Galina Bostan - Pretor al sectorului Ciocana; Ady - interpret de muzică uşoară şi populară, director al postului de televiziune "Busuioc TV"; Tudor Ţărnă - director CCA "Ginta Latină", a apreciat evaluarea în concurs a debutanţilor după cum urmează:
  • Premiul I - Maria Stănilă
  • Premiul II - Anişoara Ciobanu
  • Premiul III - Iulia Rotaru
  • Autenticitatea şi ţinuta scenică - Maria Ciobanu
  • Premiul special al juriului - Daniela Bîzgu
  • Simpatia publicului - Ion Harea
  În cadrul spectacolului - concurs au evoluat artişti profesionişti ca Maria Sarabaş, Nătăliţa Munteanu, Igor Cuciuc ş.a., ansamblul folcloric feminin "Dragobetele" şi formaţia de dans popular "Fluieraş" de pe lîngă Ansamblul de Stat de cîntece şi dansuri populare "Fluieraş" (coregraf Nicolae Luchian). Concursanţii şi interpreţii au fost acompaniaţi de orchestra de muzică populară "Rapsozii Ciocanei" (conducător Oleg Vitliuc).

Poze la subiect:







 
Adunări generale a locatarilor privind darea de seamă a gestionarilor fondului locativ

23 martie 2009

În perioada 16 – 22 martie curent, în sectorul Ciocana, s-au desfăşurat următoarele adunări generale anuale a locatarilor (împuterniciţilor) privind dare de seamă a cârmuirii Asociaţiilor Proprietarilor de Locuinţe Privatizate (APLP) şi Cooperativelor de Construcţie a Locuinţelor (CCL):
  - CCL – 105, Savcenco Ana (tel.34-27-53) – Ginta Latină, 15/1   – 18.03.09;
  - APLP – 54/197 (tel: 33-11-32), Hariton Eugeniu – G. Latină, 5, 5a, 5b, 5/1, 9/1, 9/2, 9/3; A. Russo, 18, 18/1, 24/1; M. Sadoveanu, 2/1, 2/3, 4, 6   – 18.03.09;
  - CCL – 182, David Valeriu (tel.33-89-77) – N. M. Spătarul, 13/1, 13/2   – 18.03.09;
  - APLP – 54/248, Şeveliov Tatiana (tel.47-62-49) – Vadul lui Vodă, 72   – 19.03.09;
  - APLP – 54/267, Golea Nina (47-52-52) – M. Dragan, 2/1 „A”   – 19.03.09;
  - APLP – 54/302, Dragulea Nadejda (tel.47-85-62) – M. Dragan, 30/2   – 20.03.09;
  - APLP – 54/334, Calugher Galina (tel.47-85-67) – M. Dragan, 32, 34    – 20.03.09;
  - APLP – 54/35, Stavila Ana (tel: 48-33-03) – I. Vieru, 3, 3/1, 5/1, 9; Mircea cel Bătrân, 27/2, 27/3, 29/1, 29/2, 29/3, 31/2, 31/4; M.Sadoveanu, 30/3    – 22.03.09;
  - CCL – 178, Iuraş Valentina (tel.47-57-99) – Mircea cel Bătrân, 38/1, 38/2    – 22.03.09.
  Ordinea de zi a adunărilor:
  – Darea de seamă cîrmuirii privind planul de activitate pentru anul 2008;
  – Darea de seamă a Comisiei de cenzori; 
  – Aprobarea organigramei de state pentru anul 2009; 
  – Aprobarea planului de lucru pentru anul 2009.
  La CCL nr.175 (P.Zadnipru, 19/3, 21; N.Milescu Spătarul, 7) – pr. Pustovit Natalia (tel.34-78-88) şi CCL nr. 191 (N.Milescu Spătarul, 19/4) – pr. Melnic Nina (tel.48-61-51), adunările planificate pentru data 17.03.2009 şi 18.03.2009 nu s-au desfăşurat din cauza neprezentării locatarilor.
Pentru perioada 23 – 29 martie 2009 sunt stabilite organizarea şi desfăşurarea adunărilor generale cu locatarii (împuterniciţii) la următoarele APLP şi CCL:
  1. CCL – 188, Peşehonov Elena (tel. 48-56-54) – 23.03.09, ora 19.00;
  – N. M. Spătarul, 25/2, 25/3.
  2. CCL – 152, Bercovici Marc (tel. 48-56-01) – 24.03.09, ora 19.00;
  – I. Vieru, 2/1, 4, 6/1.
  3. APLP – 54/219, Loghin Vasile (48-22-65) – 24.03.09, ora 18.30;
  – P. Zadnipru, 1, 5, 5/2, 5/3, 7, 7/3, 7/4, 9; I. Vieru, 1, 5, 8, 8/1, 10; M. Sadoveanu, 20, 22, 30, 30/2; Mircea cel Bătrân, 9, 11, 15, 15/1, 17, 17/1, 21/1, 23, 25, 27, 31/3, 40/1.
  4. CCL – 175, Pustovit Natalia (tel. 34-78-88) – 25.03.09, ora 19.00;
  – P. Zadnipru, 19/3, 21, N. M. Spătarul, 7.
  5. CCL – 107, Bahnaru Zinaida (tel. 34-12-20) – 26.03.09, ora 18.00;
  – Ginta Latină, 13.
  6. APLP – 54/200, Cazacu Igor (tel. 33-23-73) – 27.03.09, ora 18.30;
  – M. Sadoveanu, 2, 4/1, 4/3, 4/9, 4/5, 4/6, 4/7, 6/3, 8/2; G. Latină, 1, 3/3.
  7. CCL – 189, Plotnicova Nina (tel.48-55-04) – 28.03.09, ora 11.00;
  – N. M. Spătarul, 21/3, 21/4.
  8. CCL – 149, Borş Valentina (tel. 33-45-53) – 29.03.09, ora 15.00;
  – M. Sadoveanu, 14.
  9. CCLT – 2, Gîscă Vasile (tel. 33-78-39) – 29.03.09, ora 12.00;
  – N. M. Spătarul, 9.

 
<< Început < Anterior 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 Următor > Sfârşit >>

Pagina 261 din 276

Informaţii

Pretura sectorului Ciocana

Pretor Galina Bostan

Adresa:
bd. Mircea cel Batrân, 4/3

Telefon anticamera
33-34-34

Cine e online

Avem 39 vizitatori online